Vážení zákazníci, eshop je v rekonstrukci. Nabídka bude zveřejněna 1.8.2021

Perly a perlové šperky

Perly a perlové šperky

Perly jsou přírodními výtvory perlorodek, perlotvorek a mořských ústřic. Hlavní dělení je na sladkovodní a mořské perly.  Zhruba od roku 1910 se rozvíjejí velké chovy  ústřic, díky kterým jsou perlové šperky cenově dostupné pro širokou veřejnost. Tyto chovy se vyskytují hlavně ve Vietnamu, Číně a Japonsku. Perly vznikají tak, že se do ústřic zavedou tělíska (u sladkovodních perel může vzniknout až 20 najednou), které ústřice „obalí“ a za rok až 7 let jsou perly pro šperkařství na světě. V přírodě to funguje tak, že se do ústřic dostane „náhodou“ např. zrnko písku a to ústřice stejně tak obalí. Divoké perly jsou velmi vzácné a jejich cena dosahuje astronomických částek.

Tvary perel jsou opravdu nepřeberné, ale mezi tříděné a nejčastěji používané patří perly kulaté, oválné, knoflíkové, barokní. Jen málokteré jsou dokonale kulaté a ty jsou také nejcennější.

V KN Styling používáme jen sladkovodní kultivované perly.  Kvalita perel se ovlivňuje hlavně počtem tělísek vložených do perlorodky. Dříve se do perlorodek vkládalo až 50 tělísek, ale perly poté byly nízké kvality, proto se dnes vkládá do perlorodek výrazně méně tělísek (1 až 20).

Perly se k výrobě šperků začaly používat již dlouho před naším letopočtem a stále se těší větší obliby. Perly jsou již stálicí v nabídkách výrobců šperků, což se asi jen tak nezmění. Jejich úžasný lesk a jemnost jsou ve šperkařství nenahraditelné. Perlové náušnice, perlové náhrdelníky, perlové náramky a mnohé další šperky s perlami jsou nedílnou součástí každé šperkovnice.