Vážení zákazníci, eshop je v rekonstrukci. Nabídka bude zveřejněna 1.8.2021

Dávná historie šperků a bižuterie

Šperky a bižuterie jsou mezi lidmi známé a užívané desetitisíce let. Nejstarší dochovaná bižuterie je starší než 100 000 let, jedná se o provrtané mušle. Bižuterie se vyráběla ze dřeva, kůže, kostí a dalších přírodních materiálů. Mnoho ukázek historie šperků a bižuterie se nám dochovalo a jsou součástí muzejních expozicí a soukromých sbírek.

Šperky se vyráběly již mezi 5000-3000 lety před naším letopočtem. Zlaté šperky se díky stálosti zlata dochovaly dodnes v hojném počtu. Šperky byly výsadou bohatých. Šperky působily jako třídní rozlišení. Šperkům se začaly přisuzovat různé funkce např. ochranné funkce a staly se i součástí náboženství např. v Egyptě, Řecku. Bohatí byly se svými šperky a dalšími cennostmi pohřbíváni, což nám ukazuje, jak obrovské množství bohatství byl schopen jediný člověk nashromáždit.

Lidé toužili mít také šperky, ale neměli dostatek finančních prostředků, aby si je mohli dovolit. Zatímco drahokamy a jiné součásti šperků se dovážely z dalekých krajů, bylo nutné vymyslet, jak vyrábět bižuterii se vzhledem šperků. Rozmach Egyptské bižuterie byl značný.

Již zhruba 2000 př. n. l. začali Římané dovážet diamanty z Indie další součásti šperků téměř z celého tehdy jim známého světa. V Římě vznikla obrovská touha po vlastnictví šperků. Šperky nosili všichni, od malých dětí. Muži taktéž nosili velké množství najednou. Oblíbené byly přívěsky s parfémy uvnitř. Drahokamy a perly byly přidávány jako ozdoba i do zdí honosných staveb.